موسسه حافظون
تلگرام ارشد دکتری الهیات قرآن و حدیث فقه ادیان فلسفه مدرسه دو زبانه سه زبانه قرآنی حافظون انگلیسی عربی ارشد علوم قرآن و حدیث ارشد الهیات کنکور ارشد فلسفه


مصاحبه علمی کنکور ارشد

بسیاری از دانشگاه ها برای مقطع ارشد نیز از دانشجویان مصاحبه علمی می گیرند...

پس از پذیرش اولیه در کنکور سراسری، بعضی از دانشگاه ها 5 برابر ظرفیت خود را به مصاحبه دعوت می کنند. دانشگاه هایی مثل علوم قران و حدیث (شهر ری و قم) ، اصول الدین (قم و تهران) ، شاهد و.. از جمله این دانشگاه ها هستند.
معمولا شکل مصاحبه یک روال ثابتی دارد :
1- در ابتدا از دانشجو می خواهند یک متن عربی بدون اعراب را بخواند تا معلوم شود قواعد صرف و نحو برای او ملکه شده است یا خیر.
     نکته 1 : معمولا اکثر داوطلبان قادر به خواندن صحیح متن ها نیستند و ممتحنین باید بین بد و بد تر یکی را انتخاب کنند. چرا که اساساً از داوطلب ارشد چنین انتظاری کمی بالا به نظر می رسد. لذا اگر شما بتوانید این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارید تقریبا می توان مطمئن بود که قبولی شما مسجل گردیده است.
     نکته 2 : اگر در این مرحله هم بتوانید بدون موفقیت در متن خوانی موفق باشید بدانید که در آینده ای نزدیک ناچار خواهید بود متن های عربی را بخوانید. لذا سعی کنید در فاصله زمانی بین کنکور تا مصاحبه، قدرت متن خواندنتان را بالا ببرید.
2- چند سوال عربی
معمولا هم این سوالات را از دل همان متنی در می آورند که در حال خواندنش هستید. لذا نمی توان پیش بینی دقیقی درباره سوالات اساتید در این بخش داشت. فقط می توان گفت روال منطقی سوالات از آسان به مشکل است. و اگر در همان سوالات اولیه بمانید، ممتحنین معمولا از ادامه سوالات و مشکل کردن آنها پرهیز می کنند.

3- چند سوال علوم قران و علوم حدیث (و یا اگر رشته فقه و حقوق یا فلسفه یا دیگر گرایشاهی الهیات هستید، از دروس تخصصی تان) هم برای خالی نبودن عریضه می پرسند. این سوالات معمولا کلی و ساده هستند. لذا توصیه می شود یک نمودار کلی از هر مبحث در ذهنتان داشته باشید.

4-
اگر شما سابقه ای هم در تالیف کتاب، مقاله و یا تدریس و... داشته باشید می تواند در نمره تان تأثیر بگذارد.
این، همه اتفاقی است که در جلسه مصاحبه ارشد رخ می دهد.
بر خلاف آنچه در آزمونهای دیگر رخ می دهد، در مصاحبه ارشد عموماً اساتید با حسن خلق و رفتار خوب با شما برخورد خواهند کرد لذا دلیلی برای نگرانی و اضطراب وجود ندارد.

اما معمولا بعد از کنکورهای ارشد و دکتری برنامه حافظون به صورت زیر است:

کلاسهای مصاحبه حافظون:

1-     متن خوانی، ترجمه، تجزیه و ترکیب متن تفسیر مجمع البیان / دکتر رضایی

2-    جلسات مباحثه علوم قرآن و حدیث و... / دکتر محمدزاده

3-    کلاس اعراب القران / دکتر ذوقی


شاید لازم به تکرار نباشد که کلاسهای عربی (متن خوانی و اعراب القران و...) برای کلیه داوطلبان ارشد و دکتری در کلیه گرایشهای الهیات مفید و بلکه ضروری است.
نام :

ایمیل:
 
* پیام:


کد نمایش داده شده :