کنکور ارشد و دکتری فقه و مبانی حقوق

منابع کنکور دکتری فقه و مبانی حقوق

فقه و مبانی حقوق
 1. دروس عمومی

بخش عمومی آزمون دکتری؛ کم‌ضریب اما سرنوشت‌ساز است. از سال 1390 که آزمون دکتری قدم به عرصه وجود گذاشت دروس زبان و استعداد تحصیلی به عنوان بخش عمومی همراه همیشگی این آزمون بوده‌اند. متأسفانه عناوین این دروس و ضرایب به ظاهر پایین آنها باعث شده است تا بسیاری از داوطلبان خود را برای بخش عمومی آماده نکنند و نتوانند درصد مناسبی در این دروس کسب نمایند. غافل از این که در بسیاری مواقع بر اثر دشواری یا سهولت بالای سوالات تخصصی (و یکسان شدن درصد داوطلبان در این دروس) این بخش عمومی بوده که تکلیف سرنوشت داوطلبان را مشخص کرده است.

زبان

درس زبان شامل 30 سوال است که طیق آخرین تغییرات کنکور دکتری، فقط زبان عمومی است. بنابراین مثل درس استعداد، بین تمامی رشته‌های علوم انسانی (غیر از ادبیات عرب) مشترک است. به نظر می رسد مثل سالهای گذشته آزمون عمومی زبان انگلیسی بشدت شبیه آزمون زبان ارشد باشد. یعنی تعدادی تست لغت از بانک سوالات سازمان سنجش و تعدادی هم تست گرامر و درک مطلب و…

اما برای پاسخگویی به سوالات زبان در جلسه مصاحبه، لازم است زبان تخصصی‌تان را تقویت کنید. 

  •  زبان عمومی:
  1. کتاب تافل بارونز، چاپ قدیم بخش گرامر
  2. درسنامه گرامر زبان انگلیسی ارشد و دکتری نوشته حمیده و نسترن آستانه
  3. تست‌نامه گرامر زبان انگلیسی ارشد و دکتری نوشته حمیده و نسترن آستانه
  4. کتاب ۵۰۴ واژه ضروری
  • زبان تخصصی:
  1. تست نامه لغات زبان انگلیسی ارشد و دکتری نوشنه نسترن حسینخانی
  2. دایره المعارف اسلام بخش A
  3.  کتاب شیعه در اسلام علامه طباطبایی
  4. زبان تخصصی رشته علوم قرآن و حدیث (الهیات)، انتشارات سمت
  5. تاریخ ادبیات عرب نوشته نیکسون زینولد
 • توضیحات: اگر وقت زیادی ندارید، سعی کنید کمی گرامر عمومی‌تان را تقویت کنید و با حفظ لغات ضروری زبان انگلیسی (مانند کتاب ۵۰۴) به بخشی از سوالات زبان پاسخ دهید. خیلی از شرکت کنندگان (حتی رتبه های برتر) اصلا زبان نمی‌زنند. هرقدر که بتوانید به سوالات زبان پاسخ درست دهید، به صورت تصاعدی از رقبای خود جلو خواهید افتاد! چه بسیارند کسانی که فقط به خاطر زبان، در دانشگاه های خوب روزانه تحصیل می کنند!

استعداد

از سال 90، استعداد نیز پا به دفترچه سؤالات کنکور گذاشت. با کمی مطالعه و آشنا شدن با سبک تستهای کنکور و پیدا کردن لِم آنها، همه می توانند به یک نمره خوبی از استعداد دست یابند اما نباید درس استعداد را برای شب امتحان گذاشت. کتابهای خوبی برای درس استعداد تالیف شده که بر اساس فرصتی که دارید می‌توانید از این منابع استفاده کنید:

 1. کتاب‌های استعداد تحصیلی انتشارات کتابخانه فرهنگ

این مجموعه کتاب منبع مناسبی است که برای آزمون استعداد تحصیلی کنکور دکتری نیمه‌متمرکز در بازار کتاب انتشار یافته است. کتاب های خوبی برای درس استعداد تالیف شده که خواندن کتاب استعداد تحصیلی موجود در فروشگاه حافظون کفایت می‌کند.

1         دروس تخصصی

دروس تخصصی رشته فقه شامل دروس عربی، فقه و اصول فقه است که توضیحات هر کدام در ذیل ارائه می‌شود:

زبان عربی

مهم‌ترین ماده‌ی درسی در کنکور دکتری الهیات، عربی است. تعداد سوالهای این درس 30سوال است و ضریب آن نیز 4 است.  به دلیل مهارتی بودن این درس و باز بودن دست طراح سوالات در طراحی آزمون، یک طراح می‌تواند از یک قاعده صرف یا نحو و یا ترکیب چند قاعده در یک تست، صدها و بلکه هزاران تست طراحی نماید. گستردگی و تنوع نمرات داوطلبان است به طوری که بر خلاف دیگر دروس که درصدها در یک بازه محدود و مشخص است، نمرات در این درس از منفی 33% تا 100% هم دیده شده است. به همین دلیل تفاوت جدی رتبه­های داوطلبان با یکدیگر با تفاوت نمراتشان در همین درس ایجاد می­شود. گفتنی‌ها درباره درس عربی فراوان است که بعضی از این نکته‌ها راه انسان را ده‌ها ساعت کوتاه و درصد را نیز ده‌ها درصد بیشتر و رتبه را هزاران نفر بهتر خواهد کرد.

منبع درس عربی

تست‌های درس زبان عربی دکتری، چهار موضوع اصلی ترجمه، تشکیل، اعراب و تحلیل صرفی، صرف و نحو تشکیل شده­ که بر اساس سوالات کنکور سال96، 10سوال ترجمه، 3سوال تشکیل، 5 سوال اعراب و تحلیل صرفی و 12سوال صرف و نحو مطرح شده است. بر این اساس می‌توان ادعا کرد که درس عربی شامل 2 منبع اصلی صرف و نحو و فن ترجمه می‌باشد. کنکورهای سالهای گذشته نشان می‌دهد که بودجه بندی سوالات بین این منابع، به طور تقریبی به شرح زیر بوده است:

 • ترجمه: 33 درصد
 • صرف و نحو (شامل تشکیل، اعراب و تحلیل صرفی، صرف و نحو): 66 درصد

کتابهای زیر منابعی است که به تفکیک، برای هر بخش درس عربی قابل استفاده است:

 

 • قواعد صرف و نحو:
 • مبادی العربیه جلد چهارم نوشته رشید شرتونی؛ قسم الصرف و قسم النحو (به زبان عربی )
 • ترجمه و شرح مبادی العربیه ۴ نوشته استادعلی حسینی یا دکتر خورسندی و دکتر مسجد سرایی ( به زبان فارسی )
 • آموزش صرف و آموزش نحو نوشته دکتر کشفی

مشاهده کتاب درسنامه صرف و نحو، توضيحات بيشتر و خريد آنلاين

 • ترجمه:
 • آموزش زبان عربی دکتر آذرتاش آذرنوش
 • فن ترجمه نوشته یحیی معروف یا کتاب دکتر بابک فرزانه

مشاهده بسته عربی ارشد و دکتری، توضيحات بيشتر و خريد آنلاين

منبع پیشنهادی برای مطالعه

مطالعه کتاب مبادی‌العربیه، به دلیل تجمیع فهرست‌گونه انواع و اقسام قواعد ریز و درشت به صورت نکته نکته، موجب انبار شدن انبوهی از اطلاعات در ذهن دانشجو می­شود؛ بی آنکه بتواند از آن­ها در جای مورد نیاز استفاده نماید. لذا معمولاً دانشجویانی که برای درس عربی به مطالعه و حفظ این کتاب بسنده می­کنند، در آزمون نه تنها موفقیت چندانی ندارند، بلکه به دلیل در هم‌آمیختگی ذهنی، تست‌ها را نادرست پاسخ داده و نهایتاً درصد منفی کسب می­کنند. این دانشجویان از این نکته غفلت کرده‌اند که پدیده زبان پیش از آنکه یک علم باشد، یک «مهارت و فن» است. لذا کسی نمی­تواند با به خاطر سپردن قواعد و ضوابط و همچنین واژگان یک زبان مدعی شود که آن زبان را فرا گرفته است. بلکه باید از طریق تمرین و ممارست فراوان، آن قواعد و لغات را اولاً به‌صورت ملکه ذهنی خود درآورد و ثانیاً بتواند در کوتاهترین زمان، آنها را بازیابی کرده و با یکدیگر ترکیب نموده و جملات مورد نظر خود را بسازد. قواعد صرف و نحو نیز جز با تمرین زیاد و ملکه سازی، در کنکور قابل استفاده نخواهند بود. چرا که داوطلب باید بتواند در جملاتِ تست­های کنکور، یک یا چند قاعدۀ به کار رفته در آن تست را در چند ثانیه تشخیص داده و سپس آنها را به‏کار گرفته و پاسخ صحیح را انتخاب کند.

برای رفع این مشکلات بهتر است از یک منبع واحد و در عین حال کاربردی و دقیق، مطالعه‌تان را آغاز کنید؛ بهترین جزواتی که شما را از سایر منابع بی‌نیاز می‌کند، توسط موسسه آموزشی حافظون تالیف شده است. موسسه حافظون برای درس عربی سه کتاب تدارک دیده است که شامل صرف و نحو، تست صرف و نحو و فن ترجمه می‌شود

 برخی از ویژگی‌های جزوات عربی موسسه حافظون:

 • از درج نکات غیر کاربردی صرف­نظر شده است.
 • نکات قابل ادغام را با یکدیگر ترکیب شد و به‌صورت یک قانون کلی در آمده است.
 • تلاش شده که در کنار نقل نکات، به بیان دلائل آنها نیز پرداخته شود تا بدین طریق به خاطر سپردن آنها آسان شود و رویکرد «حفظ نکته» کتاب مبادی تعدیل یافته و به صورتی منطق‌پذیر در آید.
 • با استفاده از اَشکال و جدول بندی و رسم نمودار، نظم ذهنی بیشتری برای خواننده ایجاد شده است.

 

فقه

تعداد سؤالات اين درس در آزمون 30 سؤال است و ضريب آن 4 مي‌باشد و با توجه به ضريب آن از مهمترین دروس برای رشته فقه و مباني حقوق اسلامي می‌باشد. منبع این درس، شرح لمعه شهید ثانی است.

مشاهده کتاب درسنامه فقه ارشد، توضيحات بيشتر و خريد آنلاين

اصول فقه

درس اصول فقه هم مانند درس فقه و عربی 30سوال است. بنابراین ضریب اهمیت این دروس یکسان است. منبع اصلی این درس، اصول مظفر و رسائل شیخ انصاری بخش اصول عملیه است.

 

مشاهده کتاب درسنامه اصول فقه، توضيحات بيشتر و خريد آنلاين

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *