رشته تاریخ و تمدن اسلامی, عربی و ادبیات عرب, لیسانس حافظان قرآن, کنکور ارشد و دکتری فقه و مبانی حقوق, کنکور ارشد و دکتری فلسفه و کلام, کنکور ارشد و دکتری قرآن و حدیث

مباحث سخت یا پرتکرار عربی کنکور ارشد و دکتری الهیات کدامند؟

عربی کنکور ارشد

هرساله به روال معمول در کشور ما آزمون های ورودی تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها در دو مقطع ارشد و دکتری برگزار می‌شود. رشته الهیات نیز مانند اکثر قریب به اتفاق رشته های دانشگاهی از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه این مطلب ما به معرفی مباحث سخت یا پرتکرار عربی کنکور ارشد و دکتری الهیات می‌پردازیم.

رشته الهیات در گرایش‌های زیر دارای آزمون کارشناسی ارشد و دکتری میباشد:

گرایش‌های ارشد الهیات چیست؟

۱. قرآن و حدیث

۲. فقه و حقوق اسلامی

۳. فلسفه و کلام اسلامی

۴. ادیان و عرفان و تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

۵. الهیات و معارف اسلامی (مخصوص داوطلبان اهل سنت)

گرایش‌های دکتری الهیات چیست؟

۱. قرآن و حدیث

۲. فقه و مبانی حقوق اسلامی

۳. فلسفه و کلام اسلامی

۴. ادیان و عرفان

۵. تاریخ و تمدن اسلامی

۶. مدرسی معارف اسلامی

۷. فقه شافعی

اهمیت درس عربی در کنکور ارشد و دکتری الهیات چقدر است؟

 

اهمیت عربی کنکور ارشد

 

درس عربی به عنوان یکی از مهمترین دروس ارشد و دکتری کلیه گرایش های الهیات دارای اهمیت ویژه در کسب رتبه ارشد و دکتری میباشد.

یک نوستالژی:

از دیرباز بسیاری از داوطلبان کنکور الهیات علی الخصوص با کارشناسی حفظ یا کارشناسی غیرمرتبط با الهیات با این درس در کنکور مشکل داشتند. در واقع  اصل مشکل داوطلبان هم به قسمت صرف و نحو این درس بازمی‌گردد و از قسمت ترجمه عربی کمتر شکایتی حاصل می‌شود.

ما در اینجا کوشیده ایم در بین حدود ۳۰ مبحث صرفی و ۴۰ مبحث نحوی، مباحث سخت و یا پرتکرار این درس را به شما معرفی کنیم. بدیهی است آشنایی هرچه بیشتر شما با این مباحث بر تمرکز شما در مطالعه  و زدن تستها افزوده و موجب بهره وری بیشتر و افزایش درصد شما در درس عربی خواهد شد.

 

مباحث سخت و پرتکرار عربی کنکور ارشد و دکتری الهیات؛

با دقت در سوالات درس عربی کنکورهای اخیر الهیات در دو مقطع ارشد و دکتری به این نتیجه می‌رسیم که مباحث سخت و پرتکرار این درس شامل موارد زیر هستند:

 

مباحث صرف

۱. افعال معتل (اعلال)

۲. نون تاکید

۳. مثنی و جمع

۴. تصغیر و نسبت

۵. اسماء عدد (اعداد)

۶. اسماء ممنوع من الصرف

مباحث نحو

۱. مبتدا و خبر

۲. نواسخ (حروف مشبهه، لای نفی جنس، افعال ناقصه، حروف شبیه به لیس، افعال مقاربه، افعال قلوب و تحویل)

۳. مفاعیل (مفعول به، مفعول فیه، مفعول له، مفعول معه، مفعول مطلق)

۴. نواصب و جوازم مضارع

۵. حال

۶. ترکیب وصفی و ترکیب اضافی

لازم به تذکر است سختی یا پرتکراری این مباحث کاملا نسبی و بر اساس شرایط کنکورهای اخیر و اقرار داوطلبان میباشد.

مباحث دیگر که به لحاظ سختی و تکرار در درجات بعدی هستند شامل مباحث زیر می‌باشد‌‌:

لازم و متعدی، معلوم و مجهول، فاعل و نایب فاعل، مستثنی، تمییز، توابع (عطف بیان، معطوف، بدل، توکید)، ثلاثی ها، جامد و مشتق، مضاعف و مهنوز، معرب و مبنی، معرفه و نکره، مدح و ذم، اسلوب تعجب، منادا، تنازع و اعمال شبه فعل و…..

بهترین منابع برای عربی کنکور ارشد و دکتری

موسسه حافظون، ارائه دهنده کامل ترین و بهترین منابع عربی کنکور ارشد و دکتری است.

آموزش و یادگیری نکات عربی و تسلط بر آن دغدغه و نیاز تمام دانشجویان الهیات است. حتی اگر به هر روشی بتوان از سد عربی در کنکور گذشت اما در طول تحصیل خصوصا در مقطع دکتری و مصاحبه اهمیت این درس به هر حال گریبانگیر خواهد شد. چه بهتر که به جای فرار از عربی، یک بار برای همیشه پرونده عربی را با بهترین کیفیت ببندیم و بتوانیم با کیفیتی بسیار بالاتر به تحصیل و پژوهش بپردازیم.

موسسه حافظون جهت سهولت آموزش عربی و یکسان سازی امکانات آموزشی برای تمام داوطلبان کنکور، دانشجویان و طلاب در تمامی کشور اقدام به تولید آموزش تصویری صرف و نحو عربی از پایه تا سطح عالی پرداخته است.

این محصولات عبارتند از:

بسته طلایی عربی حافظون، کامل ترین بسته آموزش عربی کنکور ارشد و دکتری شامل شامل سه عدد کتاب صرف و نحو، تست طبقه بندی شده صرف و نحو، تست ترجمه عربی و ویدیو آموزش صرف و نحو عربی مبادی العربیه 4 است.

داوطلبان کنکور ارشد و دکتری کنکور الهیات می‌توانند از این بسته برای کسب درصد بالا استفاده کنند.

کتاب صرف و نحو مقدماتی به داوطلبان کنکور ارشد با کارشناسی غیر مرتبط و همینطور حافظان عزیز که در ارتباط با زبان عربی نبودند توصیه می‌شود. علت اقدام موسسه حافظون به تألیف این کتاب، نیاز دانشجویان در طی این چند سال به یک کتاب سلیس و روان برای آموزش صرف و نحو از ابتدا تا پیشرفته بوده و این دسته از داوطلبان را به درصد بالایی در کنکور ارشد و دکتری میرساند.

به موازات درسنامه صرف و نحو مقدماتی، درسنامه صرف و نحو حافطون تالیف دکتر امیر ذوقی (عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام) به داوطلبان توصیه میشود. این کتاب همراه با جداول و نمودار و دسته بندی های دقیق و جدید به داوطلبان کمک میکند در هر سطحی از زبان عربی باشند بتوانند از این کتاب استفاده کنند و برای آزمون ارشد و دکتری آماده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *