لیسانس حافظان قرآن, مقالات

چگونه حافظان قرآن میتوانند لیسانس حفظ دریافت کنند؟

قانون اعطای مدرک لیسانس حفظ به حافظان قرآن، امکانی را برای حافظان قرآن کریم فراهم می کند تا در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون گذراندن مراحل طولانی آموزشی به بالاترین مدارج علمی و درجات تحصیلی دست یافته و لیسانس حفظ قرآن را کسب کنند.

تاکنون بسیاری از حافظان قرآن از این قانون استفاده کرده و علیرغم سن کم به مقاطع ارشد و دکتری ارتقا یافته اند. به همین دلیل کمتر حافظ قرآنی هستند که از این قانون بی خبر باشند یا نسبت به آن بی تفاوت باشند. این مقاله به شما کمک می کند تا با جنبه های بیشتری از این قانون آشنا شوید.

چرا حافظان قرآن باید از این قانون استفاده کنند؟

اگر یکی از نزدیکانتان بلیطی به شما بدهد که با ارائه آن بتوانید با همان میزان امنیت و با همان هزینه با هواپیما در 90 دقیقه از تهران تا مشهد که با قطار یا اتوبوس حدود 12 ساعت طول می کشد سفر کنید. پاسخ شما چه خواهد بود؟

حفظ قرآن کریم و رسیدن به مقام والای حافظ قرآن، برگ سبزی است که علاوه بر ثواب معنوی و اخروی، امکانات فراوانی را برای شما فراهم می کند. یکی از آن امکانات، ادامه آسان و کوتاه مدت تحصیلات عالی است.

در ادامه به برخی از مزایای این قانون و قوانین مربوطه اشاره خواهیم کرد:

1- یکی از مهمترین ویژگی های قانون اعطای مدرک کارشناسی به حافظان قرآن، نداشتن پیش نیاز برای هر گونه مدرک تحصیلی یا شرط سنی خاص است. به عنوان مثال بسیاری از حافظان جوان قرآن توانسته اند در سنین بسیار پایین مدرک لیسانس بگیرند و سپس در سال بعد با همین مدرک می توانند در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند. در هر زمینه ای (از جمله رشته قرآن و حدیث). ) و در صورت قبولی با همان سن کم وارد مقطع کارشناسی ارشد می شوند و سپس برای پذیرش در مقطع دکتری با بقیه دانشجویان به رقابت می پردازند.

جالب است بدانید که تاکنون بیش از دوازده نفر از حافظان قرآن کریم مؤسسه حافظون را از اخذ مدرک لیسانس تا مقطع دکتری طی کرده اند.

نقشه راه حافظان قرآن برای کسب مدرک چیست؟

برای استفاده از این قانون، ابتدا باید کل قرآن کریم را حفظ کنید. اگر این کار را نکرده اید، نگران نباشید، ما راه را به شما نشان خواهیم داد:

روال کار به این صورت است که شما (با هر سن و مدرکی که دارید) خود را برای آزمون کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث که در فروردین ماه هر سال برگزار می شود، آماده کنید. معمولا حافظان قرآن برای این آزمون به ۶ تا ۸ ماه آمادگی نیاز دارند.

اما چرا کنکور ارشد قرآن و حدیث؟!

قانون سازمان سنجش را موظف کرده است که هر ساله برای حافظان قرآن آزمونی در سطح دوره های کارشناسی تخصصی رشته قرآن و حدیث برگزار کند. سازمان سنجش هم گفت: خوبه! چه خبره؟! آیا همان آزمون ارشد است؟ دقیقاً همان مطالب درسی را می گذراند» و به همین دلیل به جای برگزاری آزمون مستقل برای قاریان قرآن متقاضی لیسانس، آنها را به آزمون ارشد ارجاع داده اند.

یعنی باید با سایر داوطلبان که در واقع 4 سال در این رشته در دانشگاه تحصیل کرده اند رقابت کنند؟

راستش مسابقه ای برای حافظان قرآن نیست. فقط در این آزمون شرکت می کنند و یک نمره می گیرند. بنابراین هیچ رتبه ای به آنها اختصاص داده نمی شود. چون قرار است نظام سنجش فقط بداند که آیا حافظان قرآن مبانی دروس تخصصی مقطع کارشناسی رشته قرآن و حدیث را می دانند یا خیر؟

آزمون ارشد قرآن و حدیث شامل دروس و ضرایب زیر است:

1 – عربی (ترجمه و قواعد نحو و نحو): ضریب 4 – شامل 20 تست.

2 – زبان ( الهیات عمومی و تخصصی ) : ضریب 2 – شامل 30 تست

3- تفسیر قرآن (سوره های قاف تا طاهریم): ضریب 3 – شامل 20 تست.

4 – علوم قرآنی (تسلط بر قرآن و تاریخ و …): ضریب 3 – شامل 20 تست.

5- علوم حدیث (تاریخ و اصطلاحات حدیث): ضریب 3 – شامل 20 تست.

بدیهی است که ضریب هر درس به معنای اهمیت و نقش آن درس، در نمره کل، نسبت به بقیه دروس است.

نمره قبولی حافظان قرآن در این آزمون چقدر باید باشد؟

هر داوطلب در 5 درس به 110 سوال چهارگزینه ای پاسخ می دهد. و برای هر درس از 0 تا 100 نمره دریافت می شود که پس از محاسبه معدل به درصد یا همان نمره نهایی می رسیم. طبیعتا این امتیاز نهایی عددی بین صفر تا 100 خواهد بود.

اما حد نصاب وعده داده شده در این مرحله هر سال بین 15 تا 30 درصد متغیر است. یعنی در برخی سال‌ها دانش‌آموزان با میانگین نمره اسلات تایلندی 15 به مرحله بعد راه یافته‌اند و در برخی سال‌ها حد نصاب بالاتر و حداقل درصد قبولی حدود 30 بوده است.

دلیل آن هم این است که معیار سازمان سنجش برای پذیرش حافظان قرآن، کسب نصف نمره نفر اول (یا نفرات) در آزمون همان سال بوده است. به عنوان مثال، اگر در یک سال، نمره نهایی رتبه(های) اول 50 درصد باشد، حافظانی که حداقل 25 درصد را کسب کرده باشند، قبولی اعلام می شوند. اگر بیشتر باشد طبیعتا شرایط قبولی سخت تر است و اگر آزمون سخت باشد و مثلا رتبه اول حدود 40 درصد باشد حافظان قرآن هم کار راحت تری خواهند داشت و نمره 20 هم می شود. از آنها عبور کند.

قبولی در این آزمون چقدر سخت است؟ تحت چه شرایطی؟

صادقانه بگوییم، قبولی در این آزمون آسان و دشوار است. برای برخی از داوطلبان، دسترسی به آن بسیار دشوار و برای برخی آسان و راحت است. اما اگر بخواهیم بگوییم چه کسانی در این آزمون ها راحت تر می گذرند، می توان شرایط زیر را بیان کرد:

1- کسانی که حداقل 6 ماه وقت جدی می گذارند.

2- کسانی که راهنما یا مشاور حاذقی دارند و حداقل سه یا چهار بار در ماه مسیر را با او چک می کنند.

3- کسانی که می دانند چه منابعی را بخوانند و چه منابعی را نادیده بگیرند.

4- کسانی که از معلم عبرت می گیرند.

5- کسانی که به صورت دسته جمعی درس می خوانند و بحث می کنند.

راستش این مسیر برای حافظان قرآن چندان هموار نیست.

نداشتن برنامه و استراتژی درست
در طول مسیر خسته و ناامید می شوند
مطالعه منابع و کتب اصلی (به جای مطالعه خلاصه کتاب های امتحانی)
بی توجهی به تکنیک های تست

همچنین یکی از آفات مهم این جاده است.

بعد از قبولی در آزمون ارشد چه مسیری در پیش دارید؟

خب پس از اینکه حد نصاب لازم را به دست آوردید و نام شما نیز در فایل پی دی افی که سازمان سنجش هر سال به عنوان قبولی مرحله اول منتشر می کند پیدا شد، اکنون وقت آن است که ثابت کنید حافظ قرآن هستید. یا نه.

اگر گواهی سرپرستی عمومی از سازمان تبلیغات دارید فقط باید همان را ارائه دهید تا بی دردسر به شما مدرک لیسانس بدهند.

اما در صورت نداشتن گواهی معتبر از سازمان تبلیغات در این زمینه، باید خود را برای آزمون حفظ که معمولاً سازمان تبلیغات در شهریور ماه برگزار می کند، آماده کنید. از آنجایی که این آزمون فقط برای کسانی است که از طرف وزارت علوم به عنوان قبولی در مرحله اول اعلام شده است، در مقایسه با آزمون سازمان تبلیغات آسانتر است و از هر سه جزء یک سوال دارد، بدون اینکه سخت گیری شود. صدا و لحن مسابقه برگزار می کنند.

قبولی شما در این آزمون آخرین مرحله است که پس از آن مدرک لیسانس کاملا معتبر در رشته علوم قرآن و حدیث خواهید داشت که ارزش استخدامی آن مانند سایر مدارک دانشگاهی است و می توانید در هر رشته ای وارد کنکور ارشد شوید. این درجه در صورت تمایل می توانید در این راه بسیار کوتاه شرکت کنید و مدارک تحصیلی خود را یک به یک تکمیل کنید.

درجه بندی حافظان قرآن

درجه بندی حافظان قرآن کریم یک سیستم است که برای ارزیابی و تشویق افرادی که توانایی حفظ قرآن را دارند، استفاده می‌شود. این سیستم در کشورهای مسلمان، از جمله ایران، بسیار مهم و مورد توجه قرار دارد. در ادامه به سطوح مختلف درجه بندی حافظان قرآن و مزایا و تسهیلاتی که برای دارندگان مدارک تخصصی این درجات فراهم می‌شود، پرداخته خواهد شد.

سطوح مدارک تخصصی حفظ قرآن:

 1. حافظ درجه ۱ یا استاد حفظ قرآن: حافظ ممتاز قرآن، آشنا با تفسیر و علوم قرآنی و دارای ۱۰ سال سابقه تدریس و تربیت حافظان قرآن.
 2. حافظ درجه ۲ یا حافظ ممتاز قرآن: تسلط بر تلاوت مرتل کل قرآن از حفظ، ترجمه آیات و مفردات قرآن.
 3. حافظ درجه ۳ یا حافظ کل قرآن: تسلط بر خواندن کل قرآن از حفظ، همراه با درک معنای آیات.
 4. حافظ درجه ۴ یا حافظ ۲۰ جزء قرآن: تسلط بر خواندن بیست جزء پیوسته قرآن از حفظ؛ همراه با درک معنای آیات.
 5. حافظ درجه ۵ یا حافظ ۱۰ جزء قرآن: تسلط بر خواندن ده جزء پیوسته قرآن از حفظ؛ همراه با درک معنای آیات

مزایا و تسهیلات دارندگان مدارک تخصصی درجه ۱ و ۲ حفظ:

 • دارندگان گواهینامه‌های مذکور در فهرست افتخارات (فعالیت‌های نخبگانی) بنیاد ملی نخبگان قرار می‌گیرند.
 • دارندگان گواهینامه‌های مذکور چنانچه دانش‌آموخته یکی از رشته‌های قرآنی مجموعه الهیات و معارف اسلامی در یکی از مقاطع دانشگاهی باشند، می‌توانند بدون شرکت در آزمون و با اخذ پذیرش دانشگاه محل تقاضای خود در یک مقطع بالاتر در همان رشته ادامه تحصیل دهند.

فواید اخذ لیسانس حفظ قرآن

یکی از سوالات رایج داوطلبان این است که اساساً چرا باید این مسیر نسبتاً دشوار را طی کنیم؟ آیا آوردن ما به این راه ارزش این همه تلاش را دارد؟

آنچه در این زمینه می گوییم بر اساس تجربه 15 ساله و مشاهدات ما در این راه است. ما صدها و حتی هزاران داوطلب را پشت سر گذاشتیم و امروز در مورد تجربیات همه آن شرکت کنندگان با شما صحبت می کنیم.

دلایل ما برای اهمیت و ضرورت اخذ این مدرک عبارتند از:

اخذ مدرک لیسانس که معمولاً طی 4-5 سال اخذ می شود، در مدت زمان کوتاه کمتر از یک سال به خودی خود آنقدر ارزشمند است که نیازی به ذکر موارد دیگر نیست.
این قانون هیچ پیش نیازی برای سن و تحصیل ندارد. از طریق این قانون بسیاری از حافظان 10 تا 12 ساله قرآن توانسته اند قبل از رسیدن به 20 سالگی وارد مقطع دکتری شوند و در مدت کوتاهی تحصیلات تکمیلی خود را در آنجا به پایان برسانند. جالب است بدانید اغلب در دانشگاه هایی که رشته های قرآن و حدیث دارند، جوان ترین دانشجویان آن دانشگاه معمولاً یک یا چند حافظ قرآن هستند که از این طریق وارد شده اند.
قانون آموزش حافظان قرآن کمک دیگری است که به هیچ وجه نباید از آن غافل شد. این گواهی معتبرترین گواهینامه ای است که می توانید در هر جایی ارائه دهید، می توانید از این مزیت استفاده کنید.
کمک هایی که نهادهای دولتی در خصوص به کارگیری حافظان قرآن و یا عدم خدمت آنان و امثال آن دارند، از همه آنها می توان به کمک این سند استفاده کرد.
از همه اینها مهمتر، مطالب بسیار ارزشمندی است که حافظان قرآن کریم به آن نیاز مبرم دارند و جز از این راه برایشان به دست نمی آید. دروسی که محافظان برای اخذ این مدرک می خوانند عصاره ای از دروس دانشگاهی این رشته بوده و مفید و کاربردی بودن آن ها بسیار حائز اهمیت است.
در پایان باید بگوییم که به تجربه دریافتیم حافظان قرآن که قدم بعدی آنها در دوران پس از حفظ مشخص نیست، معمولاً پس از مدتی خسته و دلسرد می شوند و حفظ خود را نیز فراموش می کنند. این پیوند ارزشمند به حافظ انگیزه حرکت و رشد می دهد و همچنین مسیر درستی را پیش روی آنان قرار می دهد تا علاوه بر پیشرفت تحصیلی و گرفتن مدرک، آنان را از سقوط در ورطه سردرگمی و ناامیدی نجات دهد.

موسسه حافظون، همراه حافظان قرآن تا اخذ مدرک

حافظون چگونه به حافظان قرآن کمک می کند؟

مؤسسه حافظون از معدود مراکزی بود که با تصویب این قانون وارد عمل شد و همه ابزار و وسایل لازم را برای تسهیل این مسیر برای حافظان قرآن فراهم کرد. تاکنون تنها مرکزی است که در 15 سال گذشته این مسیر را با بیشترین دانشجو و متقاضی دنبال کرده است.

1- منابع حافظون، کلید اصلی پذیرش

کتاب هایی که حافظان قرآن برای قبولی در این آزمون باید بخوانند حدود 10 تا 15 هزار صفحه هستند. حافظ همه آن کتاب ها را به صورت بسیار ساده و روان و بدون کم شدن از نکات مهم آن ها در 2 تا 3 هزار صفحه (حدود یک پنجم) خلاصه کرده و برای قبولی در کنکور آماده کرده است. امروزه اکثریت قریب به اتفاق حافظان قرآن، داوطلبان ارشد و دکتری رشته قرآن و حدیث، مرتبط با حافظان قرآن بوده و از منابع این مرکز آموزشی بهره می برند. بسته های آموزشی حافظون به طور کامل پاسخگوی تمامی نیازهای داوطلبان می باشد و نیازی به هیچ یک از منابع و کتاب های اصلی و فرعی ندارند. منابع حافظون هر سال مطابق آزمون همان سال به روز و کاملتر می شوند. به همین دلیل می توان آنها را تنها کتاب های زنده آزمون الهیات دانست.

2- کلاس، معلم و آموزش

کلاس های حافظون، معروف ترین کلاس های حفاظ قرآن کریم است. سازمان ها ، موسسات و مراکز مختلف و همچنین حافظان قرآن کریم ، تمایل دارند علاوه بر منابع حافظون ، از کلاس ها نیز بهره برند. تا کنون نزدیک به 30 دوره کلاس برای حافظان قرآن برگزار کرده است.

در سالهای اخیر نیز این کلاس ها هم به صورت حضوری و هم بصورت آنلاین برگزار می گردد.

برای موفقیت در اخذ لیسانس حفظ، بسته کامل منابع لیسانس حفظ یا بسته کامل کارشناسی حفظ (با زبان) تمام نیاز شما را برای کنکور کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث فراهم میکند. بسته کارشناسی لیسانس حفظ شامل منابع کامل کتاب های درسی و تست های عربی، درس ارشد قرآن شناسی، درس تفسیر قرآن، درس ارشد علوم حدیث است که به حافظان قرآن در اخذ مدرک کارشناسی حفظ کمک می کند.

عربی لیسانس حفظ

منابع لیسانس حفظ قرآن (همراه با منابع زبان انگلیسی)

 

اساتید حافظون علاوه بر آن که اساتید مبرزی در الهیات هستند ، سالهاست به دلیل همکاری با حافظون ، از توانمندی و تسلط ویژه ای در امر کنکور برخوردار بوده و توصیه ها و تدریسهای ایشان بسیار راهگشا و سرنوشت ساز است.

3- ویدئوهای آموزشی

حافظون برای اولین بار در کشور ، با بهره گیری از اساتید برجسته ی کشور، اقدام به تولید ویدئوهای آموزشی کامل و بسیار با کیفیتی در امر کنکور ارشد و دکتری الهیات نمود. این ویدئوهای آموزشی ، بدلیل اختصار، بلاغت و کیفیتی فنی و محتوایی بالا، طرفداران فراوانی دارند.

ویدئوی آموزشی صرف و نحو مبادی العربیه 4 - دکتر امیر ذوقی

دوره آموزش و تست مبادی العربیه 4 
مدرس دکتر امیز ذوقی

4- برنامه ریزی و هدایت تحصیلی

از مهمترین معضل داوطلبان در این راه ، ندانستن خود راه است. این که چه زمانی ، چه درسی را چگونه بخوانند ؟ چقدر و چه تستی بزنند . چه کلاس و استادی برای آنها مفید است ؟ و ده ها سوال دیگر که لازم است داوطلبان از یک بلد راه کمک بگیرند. تیم مشاوره حافظون برای هر گروه داوطلبان در هر دوره ای یک برنامه هدایت تحصیلی دارد. گاهی اوقات که داوطلبان در مسیر گم می شوند ، به سراغ مشاوران حافظون می آیند و راه را از آنها جویا می شوند.

5- آزمون های آموزشی و آزمایشی

حافظون برای هر دوره ای که برگزار می کند ، مجموعه ای کامل از آزمون ها را برگزار می نماید. این ازمون ها کمک می کنند :

 • داوطلبان بدانند چه زمانی باید چه دروسی را بخوانند. در واقع یک نقشه راه به آنها می دهد.
 • داوطلبان بتوانند تنظیم وقت را یاد گرفته تا در کنکور با مشکل کمبود وقت مواجه نشوند.
 • با مهارت های تست زنی اشنا شوند.
 • مطمئن شوند تست های آنچه آموخته اند را می توانند بزنند یا خیر.
 • در ابتدای این مطلب به مهمترین سوالات درباره لیسانس حفظ می‌پردازیم:• قانون اعطاء مدرک لیسانس
  به حافظان قرآن کریم پس از 2 آزمون زیر و کسب حد نصاب لازم، مدرک معتبر لیسانس علوم قرآن و حدیث از وزارت علوم اعطاء می شود: 1. آزمون ارشد علوم قرآن و حدیث حد نصاب قبولی در این آزمون معمولاً میانگین 20 تا 25 درصد است
  2. آزمون حفظ قرآن (سازمان تبلیغات یا سازمان اوقاف)

نقطه شروع کجاست؟

نقطه شروع ما برای بهره گیری از این فرصت طلائی، « حفظ قرآن » است. ما باید ابتدا در یکی از مؤسسات قرآنی شروع به حفظ قرآن نمائیم. بهتر است در آزمونهای سازمان تبلیغات شرکت کرده و مدرک حفظ قرآن را از آنجا دریافت نمائید.
در صورتی که حافظ قرآن هستید، بهترین نقطه شروع، یک برنامه ریزی مدون برای تثبیت حفظ است. بسیار تأکید می نمائیم که کار تثبیت حتماً با استاد خبره حفظ انجام شود و به صورت هفتگی چند جزء جواب داده شود. (و بهتر است این استاد تجربیات خوبی درباره آزمونهای اوقاف و سازمان تبلیغات داشته باشد و بتواند برنامه ریزی دقیقی نیز برای این کار ارائه کرده و نهایتاً مهم است که استاد سختگیری باشد)

برای اخذ لیسانس حفظ از کجا شروع کنیم؟

اگر شما مدرک لیسانس حفظ سازمان تبلیغات را داشته باشید، کارتان بسیار بسیار راحت است. از تابستان (و یا حتی پائیز) شروع می کنید به آمادگی برای کنکور ارشد علوم قرآن و حدیث. حواستان باشد که در آبان ماه دفترچه کنکور ارشد سازمان سنجش پخش می شود. باید دفترچه را گرفته و ثبت نام اینترنتی نمائید.
تذکر: یادتان نرود که حتماً هنگام ثبت نام قید کنید که متقاضی مدرک لیسانس حفظ قرآن هستید.
سپس در زمان کنکور کارشناسی ارشد (اردیبهشت ماه) کنکور را می دهید و انشاء الله حد نصاب لازم را بدست آورده و بدون هیچ آزمون دیگری مدرک لیسانس تان را می گیرید.
اما اگر مدرک سازمان تبلیغات را نداشته باشید، شما بعد از کنکور تقریباً 4 ماه وقت دارید تا خود را برای آزمون حفظ سازمان اوقاف و امور خیریه آماده سازید. این آزمون در شهریور هر سال برگزار می شود. در صورتی که در این آزمون نیز حد نصاب لازم را بدست آورید موفق به اخذ مدرک لیسانس خواهید شد.

قانون تحصیل رایگان

تحصیلات حافظان قرآن در تمامی مقاطع، تمامی رشته های دانشگاهی و تمامی دانشگاه های آزاد و دولتی و غیر انتفاعی و پیام نور رایگان است.
در واقع با ارائه همین مدرک کارشناسی می‌توانید از آن استفاده کنید. این امتیاز این است که حافظانی که در مقاطع بعد (همین رشته و یا رشته های دیگر) در دانشگاههای آزاد و یا شبانه دولتی قبول شوند، می‌توانند با در دست داشتن این مدرک و گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه‌شان، کل مبلغ تحصیلشان را از سازمان اوقاف بگیرند. بنابراین اگر حافظی خواست تحصیلات خود را در رشته مهندسی در دانشگاه آزاد در مقطع دکتری ادامه دهد، لازم نیست مبلغی بیش از 80 میلیون تومان را به عنوان شهریه بپردازد، بلکه سازمان اوقاف این مبلغ را تماماً برعهده میگیرد.

اعتبار مدرک لیسانس حفظ

 

اعتبار مدرک لیسانس حفظ
اعتبار این مدرک دقیقاً مانند مدرک کارشناسی رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه دولتی بوده و با این مدرک می توان در کنکور ارشد کلیه رشته های دانشگاهی شرکت نموده و پس از قبولی در رشته دلخواه ادامه تحصیل داد.
یکی از دوستان حافظ که هم اکنون در حال تحصیل در مقطع دکتری است می نویسد:
یکی از نگرانی های حفاظ، اعتبار این مدرک است. آنها مدام از ما می پرسند: «حالا من با این مدرک چکار میتوانم بکنم؟! » جواب بسیار ساده است. مدرکی که حفاظ از این طریق می گیرند، عینا مدرک رسمی لیسانس علوم قرآن و حدیث است که دانشجویان دیگر بعد از چهارسال درس خواندن و سر کلاس رفتن و… کسب می‌کنند. نکته جالب اینجاست که تجربه نشان داده که حفاظی که در کلاسهای موسسه حافظون شرکت می‌کنند و موفق به اخذ مدرک لیسانس می شوند، در نهایت از سطح علمی بالاتری نسبت به دانشجویانی که چهار سال سر کلاس رفته اند برخوردار خواهند بود و دلیل آن هم این است که حفاظ با ترجمه و خود آیات قرآن آشنایی کامل دارند و همین امر کمک بسیاری به آنها در این زمینه می کند.
کسانی که این مدرک را بدست بیاورند می‌توانند دقیقاً مثل دانشجوهای دیگر که به صورت معمولی لیسانس گرفته اند، سال بعد در کنکور ارشد (دوباره) شرکت کنند و رشته کرده و دانشگاه بروند و ادامه تحصیل بدهند. اگر به همین رشته علاقه داشته باشند که نانشان در روغن است. چرا که همه این درسها را یک بار به خوبی خوانده اند و برای بار دوم می توانند به رتبه های طلائی فکر کنند و اگر هم بخواهند تغییر رشته دهند (اعم از مهندسی و پزشکی و…) نیز مانند سایر داوطلبان کنکور خواهند بود. با این تفاوت که اقلاً 4 سال جلوتر از آنها هستند. اگر حافظ نوجوان باشید که دبیرستان هم نرفته است اوضاعتان بهتر از اینهاست. شما لا اقل 10 سال از همسالانتان جلوترید.

شرط سنی و ره صد ساله

لازم به ذکر است که این قانون به هیچ وجه هیچ شرط سنی و تحصیلی خاصی برای حفاظ در نظر نگرفته است و به همین دلیل بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند کودکانشان در همان دوره اول یا دوم ابتدائی حافظ قرآن شده و اواخر دوره دوم مدرک حفظ را گرفته و اوایل دوران متوسطه اول (13-14 سالگی) لیسانس گرفته و به جای دبیرستان (یا پس از دبیرستان) وارد دوره کارشناسی ارشد شوند.
صرفنظر از اینکه تحصیلات ایشان در هر دانشگاهی رایگان خواهد بود و در خدمت سربازی نیز موقعیت به مراتب بهتری دارند، از همه چیز مهمتر آن است که :
این نوجوانان از همسالان خودشان تقریباً 10 تا 15 سال جلو هستند و این یعنی جلو افتادن درتحصیل، ازدواج، اشتغال و همه مراحل زندگی
و دیگر اینکه ورود به این وادی، خود به خود بسیاری از آفات احتمالی دوران کودکی و نوجوانی ایشان را برطرف خواهد کرد و نگرانی های والدین را از تربیت سالم فرزندانشان تغییر خواهد داد به اینکه فرزند تربیت یافته شان در مکتب قرآن، چند سال از شرایط طبیعی قبلی شان جلو تر خواهند بود.

افرادی که از این قانون استفاده کرده‌اند

نوجوانان و جوانان زیادی تا کنون از این قانون استفاده کرده اند. سالانه بیش از یکی دو هزار حافظ از این فرصت استفاده نموده و وارد آزمونهای این قانون می شوند
لااقل در موسسه حافظون که بسیاری از حافظان نوجوان ما الان در حال تحصیلات تکمیلی ارش یا بعضاً دکتری رشته علوم قرآن و حدیث هستند.

• دوره های ویژه حفاظ نوجوان بر اساس تجربه برگزاری بیش از 14 دوره آموزشی دریافته ایم که دوره های عمومی کنکور ارشد قرآن و حدیثِ بزرگسالان، برای حافظان نوجوان سنگین بوده و همه آن ها نیز نمی توانند خود را با سرعت تدریس و… وفق دهند. لذا در بعضی از سالها که تعداد متقاضیان به حد نصاب برسد، برای حفاظ نوجوان کلاس های کاملاً مستقل و برنامه آموزشی ویژه تشکیل می دهیم..

آینده شغلی حافظان قرآن

حفظ قرآن، مهارت و تلاش زیادی را می‌طلبد و به دلیل اهمیت و ارزش بالای قرآن در جامعه، آینده شغلی حافظان قرآن نیز مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به بررسی آینده شغلی حافظان قرآن می‌پردازیم:

 • تدریس قرآن: حافظان قرآن می‌توانند به عنوان معلم قرآن در مدارس، مراکز آموزشی و مساجد فعالیت کنند. آن‌ها می‌توانند دانش آموزان را در حفظ و تفسیر قرآن کمک کنند و این امر به عنوان یک شغل پایدار و ارزشمند در جامعه محسوب می‌شود.
 • امامت و خطیبی: حافظان قرآن می‌توانند در نمازگاه‌ها به عنوان امام و خطیب فعالیت کنند. آن‌ها می‌توانند نمازها را اقامه کنند و سخنرانی‌های مربوط به موضوعات دینی را انجام دهند.
 • تدریس قرآن در مدارس و مراکز آموزشی: حافظان قرآن می‌توانند در مدارس قرآنی به عنوان مدرس فعالیت کنند. آن‌ها می‌توانند دانش آموزان را در حفظ و تفسیر قرآن آموزش دهند و به ارتقای سطح دینی و قرآنی جامعه کمک کنند.
 • مشاوره قرآنی: حافظان قرآن می‌توانند به عنوان مشاوران قرآنی فعالیت کنند. آن‌ها می‌توانند به افراد در مسائل دینی و قرآنی مشاوره دهند و راهنمایی کنند.
 • روحانیت: حافظان قرآن می‌توانند به عنوان روحانی فعالیت کنند و در امور مربوط به دین و قرآن مشارکت کنند. آن‌ها می‌توانند در مراسمات دینی، مراسم عزاداری و مراسمات مذهبی دیگر نقش داشته باشند.
 • امکان اشتغال در مساجد و مراکز مذهبی: حافظان قرآن می‌توانند در مساجد و مراکز مذهبی به عنوان امام جماعت، مدرس قرآن و مشاور مذهبی فعالیت کنند. این شغل به آن‌ها امکان ارتباط با جامعه و انتقال دانش قرآنی می‌دهد.
 • فعالیت در رسانه‌ها: حافظان قرآن می‌توانند در رسانه‌ها به عنوان خبرنگار، مجری برنامه‌های مذهبی و نویسنده مقالات قرآنی فعالیت کنند و دانش قرآنی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.
  ترجمه و تفسیر قرآن: حافظان قرآن می‌توانند به عنوان مترجم و تفسیرگر قرآن فعالیت کنند و به بررسی و تبیین مفاهیم قرآنی بپردازند.

چالش‌ها و راهکارها:

رقابت با دیگر حافظان قرآن: به دلیل وجود تعداد زیادی حافظ قرآن، رقابت در این حوزه بسیار بالاست. برای موفقیت در این شغل، حافظان قرآن باید بهبود مهارت‌های خود، ارتقای دانش قرآنی و ایجاد استراتژی‌های منحصر به فرد را در نظر بگیرند.
آموزش و توسعه مهارت‌ها: حافظان قرآن باید به طور مداوم مهارت‌های خود را به‌روزرسانی کنند و با تحولات جدید در حوزه قرآن آشنا شوند. شرکت در دوره‌های آموزش

متن قانون اعطاء مدرک به حافظان قرآن :

‌آیین‌نامه اجرایی قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن مجید

وزارت فرهنگ و آموزش عالی

‌هیأت وزیران در جلسه مورخ 1376.11.5 بنا به پیشنهاد شماره .17637‌و مورخ 1376.8.25 وزارت فرهنگ و آموزش عالی و به استناد تبصره (5)‌قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن مجید – مصوب 1375 – آیین‌نامه اجرایی قانون یاد شده را به شرح زیر تصویب نمود :

آیین‌نامه اجرایی قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن مجید
‌ماده 1 – سازمان سنجش آموزش کشور موظف است همه ساله آزمون ویژه‌ای در رشته علوم قرآنی و حدیث برای حافظان کل قرآن مجید که متقاضی‌ دریافت مدرک رسمی کارشناسی هستند برگزار نماید. شرکت‌کنندگان در این آزمون در صورت کسب حد نصاب نمره قبولی متعارف در دانشگاه‌ها ، به‌ دریافت مدرک کارشناسی نایل می‌شوند .
    ‌تبصره 1 – تعیین مرجع ذی‌صلاح برای تشخیص حافظ کل قرآن بودن متقاضیان بر عهده وزارت فرهنگ و آموزش عالی است .
    ‌تبصره 2 – مواد امتحانی آزمون موضوع این ماده، آشنایی با ترجمه ، تفسیر و علوم قرآنی و نیز دروس اختصاصی در سطح کارشناسی این رشته خواهد‌ بود که به پیشنهاد سازمان سنجش آموزش کشور و تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی تعیین می‌گردد. مواد امتحانی قبلاً به اطلاع متقاضیان می‌رسد .
‌ماده 2 – آن دسته از حافظان کل قرآن که دارای مدرک کارشناسی علوم قرآنی بوده و از مزایای این قانون استفاده نکرده‌ اند، توسط سازمان سنجش‌ آموزش کشور برای شرکت در آزمون دروس مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآنی و حدیث، مطابق برنامه مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی به‌ دانشگاه‌های مجری معرفی می‌شوند و در صورت کسب موفقیت در گذراندن واحدهای مربوط ، پس از ارائه یک رساله تحقیقی در زمینه علوم قرآنی،‌ مدرک رسمی کارشناسی ارشد دریافت خواهند نمود .
    ‌تبصره – داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی رشته‌های غیر علوم قرآنی بوده و حافظ کل قرآن مجید می‌باشند، باید دروس جبرانی مورد نیاز را نیز با‌ موفقیت بگذرانند.
‌ماده 3 – پرداخت هزینه برگزاری آزمون و ارائه رساله تحقیقی، به تشخیص سازمان سنجش آموزش کشور بر عهده متقاضیان خواهد بود.
‌ماده 4 – استفاده از مزایای این قانون برای یک بار و در یک نقطه امکان پذیر است. اما شرکت مردودان در آزمون سال آینده بلامانع خواهد بود.
ماده 5 – گواهی پذیرفته شدگان از سوی معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت فرهنگ و آموزش عالی صادر می شود.
حسن حبیبی – معاون اول رئیس جمهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *