کنکور ارشد و دکتری قرآن و حدیث

آینده شغلی رشته علوم قرآن و حدیث

رشته علوم و قرآن حدیث که از سال 1313 به عنوان یک رشته دانشگاهی در ایران تدریس شد، براساس تحلیل و بررسی قرآن کریم پیش می‌رود. این رشته دانشگاهی در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه شده و از مواردی که در طول تحصیل این رشته دانشگاهی تدریس می‌شود، تاریخ نگاری قرآن و بررسی تاریخ احادیث و صحت سنی آن‌هاست. با توجه به جایگاه ویژه علوم دینی در کشور ما، بسیاری از دانشجویان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار و آینده شغلی رشته علوم قرآن و حدیث هستند که ما در ادامه این مقاله، به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

آینده شغلی برای فارغ التحصیلان رشته های علوم قرآن و حدیث چگونه است؟

فارغ ‌التحصیلان‌ رشته‌ علوم‌ حدیث‌ و قرآن می‌‌توانند به‌ عنوان‌ کارشناس‌ علوم‌ اسلامی‌ در برخی سازمان های دولتی یا غیر دولتی مشغول‌ به‌ کار شوند. همچنین اگر فارغ التحصیلان این رشته تسلط خوبی به زبان عربی و انگلیسی داشته باشند، امکان فعالیت در رویداد های بین المللی به عنوان مترجم و رایزن برای آن‌ها فراهم می‌باشد.
از طرف دیگر جالب است بدانید معلمان معارف و عربی کنکور بالاترین درآمدها را در میان دروس عمومی دارا می‌باشند. پس رشته «علوم قرآن و حدیث» از رشته‌هائی است که از بازار کار نسبتا مناسبی برخوردار است، برخلاف آن چیزی که دیگران در مورد این رشته تصور می‌کنند!
تدریس، دبیری، امکان اخذ مجوز مراکز آموزشی مانند مدرسه، مهد، پیش‌دبستانی و مؤسسات فرهنگی و دینی و …، استخدام در مراکز پژوهشی، استخدام در مراکز غیر پژوهشی با عنوان پژوهشگر، فعالیت به‌عنوان مؤلف و پژوهشگر، استخدام در مراکز دولتی، فرهنگی و دینی، فعالیت در زمینه سخنرانی، تبلیغ و … را می‌توان از فرصت‌های شغلی نام برد که دانش‌آموختگان این رشته امکان فعالیت‌ در آن‌ها را دارند.
فارغ‌التحصیلان رشته علوم حدیث و قرآن می توانند به عنوان کارشناس علوم اسلامی در برخی سازمان‌های دولتی و غیردولتی مشغول به کار شوند همچنین اگر با تحصیل آن این رشته تسلط خوبی به زبان عربی و انگلیسی داشته باشند می‌توانند در رویدادهای بین المللی به عنوان مترجم و رایزن فعالیت کنند یکی دیگر از جاهایی که فارغ‌التحصیلان رشته علوم حدیث و قرآن می توانند در آن مشغول به کار شوند، سازمان آموزش و پرورش است و می توانند به عنوان دبیر دینی مربی قرآن و یا مربی امور تربیتی فعالیت نمایند.

آینده شغلی رشته علوم قرآن و حدیث برای فارغ التحصیلان ارشد و دکتری

علوم قرآن و حدیث از معدود رشته‌هایی است که می‌توان با داشتن مدرک کارشناسی ارشد آن، در دانشگاه‌ها تدریس نمود. آن هم دروس معارف؛ البته به شرط دریافت مجوز تدریس؛ برای کسب مجوز تدریس دروس معارف اسلامی دانشگاه‌ها، باید در آزمونی که نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار می‌کند، شرکت کنید.
در صورت ادامه تحصیل به مقاطع بالاتر مثل ارشد و دکترا، امکان استخدام به عنوان استاد در دانشگاه های داخل یا خارج از کشور فراهم است. همچنین دانش آموختگان این رشته می توانند در مراکز دولتی فرهنگی و دینی استخدام شوند و فعالیت های دیگری نیز به عنوان مولف یا پژوهشگر انجام دهند و به سخنرانی و تبلیغ نیز یپردازند.
از جمله فعالیت‌های علمی امکان‌پذیر توسط دانش‌آموختگان این رشته می‌توان به تدریس در دانشگاه‌ها، ورود به عرصه‌های فرهنگی و فعالیت‌های پژوهشی در مؤسسات مربوطه اشاره کرد. بخشی از دانش‌آموختگان این رشته نیز جذب فعالیت‌های اجرایی و فرهنگی نظیر مدریت قرآنی و دینی نیز می‌شوند.

گرایش های رشته علوم قرآن و حدیث و آینده شغلی آن‌ها

فارغ التحصیلان رشته «علوم قرآن و حدیث» می‌توانند فعالیت علمی خود را در یکی از سه گرایش کلی زیر دنبال نمایند:
1. آموزش

 •  تدریسِ درسِ «تفسیر موضوعی قرآن کریم» در همه دانشگاه‌ها
 •  دبیریِ درس دین و زندگی کلیه مقاطع تحصیلی
 • دبیریِ درس عربی کلیه مقاطع تحصیلی
 •  امکان اخذ مجوز مراکز آموزشی مانند مدرسه، مهد، پیش دبستانی و مؤسسات فرهنگی و دینی و…

2. پژوهش

 • استخدام در مراکز پژوهشی
 •  استخدام در مراکز غیر پژوهشی با عنوان پژوهشگر
 • فعالیت به عنوان مؤلف و پژوهشگر
 •  و…

3. تبلیغ و ترویج

 •  استخدام در مراکز دولتی و فرهنگی و دینی
 • فعالیت در زمینه سخنرانی و تبلیغ و…
 •  و…

سخن پایانی

آینده شغلی رشته علوم قرآن و حدیث برای دانشجویان این رشته می‌تواند به عنوان کارشناس علوم اسلامی در برخی سازمان‌های دولتی و غیردولتی باشد. همچنین، در صورتیکه فارغ التحصیلان آن این رشته تسلط خوبی به زبان عربی و انگلیسی داشته باشند، می‌توانند در رویدادهای بین المللی به عنوان مترجم و رایزن فعالیت کنند. از دیگر موقعیت های شغلی موجود برای فارغ‌التحصیلان رشته علوم حدیث و قرآن، استخدام در آموزش و پرورش است و فعالیت به عنوان دبیر دینی، مربی قرآن و یا مربی امور تربیتی است.

در صورتیکه قصد شرکت در کنکور ارشد یا دکتری علوم قرآن و حدیث را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از صفحات مربوط به منابع کنکور ارشد علوم قرآن و حدیث و منابع کامل دکتری قرآن و حدیث بازدید کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *